Správna starostlivosť o zuby a ďasná

Zuby počas života trápia nejedného z nás. V mladosti to môže byť zubný strojček, kazy a nakoniec aj vytŕhanie pokazených zubov a nahradzovanie umelými. Prevenciou sú pravidelné zdravotné prehliadky u zubára a správna starostlivosť. Na tej by ste mali stavať zdravie vašich zubov. Ako si správne čistiť zuby, vybrať si kefku a doplnkové príslušenstvo?

Správna starostlivosť o zuby a ďasná (Foto: unsplash.com)

Prevencia voči zubným kazom

Niekto je na zubné kazy náchylnejší, iný menej. V oboch prípadoch ale slúži ako prevencia pravidelné a dôkladné čistenie zubov. Ak by ste si zuby nečistili, tak sa na nich začne vytvárať zubný povlak. Čo sa týka pravidelnosti čistenia, tak je to minimálne dvakrát do dňa – ráno a večer. Tieto dva razy je to nevyhnutné, no niektorí ľudia si zuby umývajú po každom jedle. Nie je zdravé, keď si zuby umyjete hneď po jedle. Vtedy dochádza k narušovaniu zubnej skloviny a znižuje sa obranyschopnosť voči kazom.

Zubná kefka a technika čistenia

Výber zubnej kefky je naozaj dôležitý, rovnako aj správna technika čistenia. Obyčajná kefka by mala mať dostatok štetín a je lepšie, keď sú kratšie. Aby ste si nepoškriabali ďasná, tak by mala mať kefka nízku až strednú tvrdosť. Pri elektrických zubných kefkách je výber ešte zložitejší. Predsa len, je to aj väčšia investícia. Na výber sú oscilačné a sonické zubné kefky. Oscilačné kefky čistia chrup pomocou otáčania hlavice, pri sonických kefkách sa hlava neotáča a len jemne sa prikladá k zubom.

Zuby by ste si mali čistiť pod uhlom 45 stupňov a len veľmi jemne. Krúživými pohybmi prejdite celým chrupom. Detailne sa venujte všetkým zubným plôškam a vyčistite aj vnútornú stranu zubov. Na záver si očistite jazyk a vypláchnite ústa.

Doplnková starostlivosť

Doplnkom, ktorý používa každý z nás, je zubná pasta. Vďaka nej dodávame zubom potrebné fluoridy, ktoré potrebujú ako prevenciu voči vzniku zubného kazu. Pri výbere sa zamerajte na obsah fluoridov a vyvarujte sa pastám s veľkými čiastočkami, ktoré obrusujú zuby a ničia sklovinu. Ústna voda už nie je taká populárna, ako kedysi, no veľa ľudí ju stále používa. Osvieži dych, ale zuby vyčistiť nedokáže. Do výbavy si zaobstarajte aj dentálnu niť, vďaka ktorej sa zbavíte zvyškov jedla medzi zubami. Tieto časti zubov sú totiž najviac náchylné na kazy.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!