Bylinka, o ktorej ste možno nepočuli – zemedym. Prečo je zázračná?
Kožné ochorenia patria medzi tie najnepríjemnejšie, pretože sú nielen zdravotným, ale aj estetickým problémom. Rovnako to platí aj o hemoroidoch, ktoré sú zasa natoľko chúlostivé, že o nich neradi nahlas rozprávame. Viete, čo vám s oboma zdravotnými problémami môže pomôcť? Bylinka z tradičnej ľudovej medicíny, na ktorú sa v súčasnosti zabúda!
Nomen omen – alebo keď zacítite dym
Zemedym lekársky je čiastočne jedovatá bylinka, preto k nej majú niektorí výhrady, ale v skutočnosti môže byť aj veľmi nápomocná, ak viete, ako ju správne využiť. Jej názov súvisí s jej vzhľadom – má šedasté listy, ktoré vyzerajú z diaľky ako zadymené či dokonca ako stúpajúci dym. Dorastá len do výšky maximálne 30 cm a má slabšiu, no do šírky poriadne rozkonárenú stonku zelenej farby s modrastým nádychom.
Zemedym je výrazne aromatická rastlina a mnohým veľmi nevonia, pretože je cítiť za dymom (čo tiež súvisí s jej názvom).
U nás sa táto bylinka považuje takmer za burinu – rastie na vlhkých stanovištiach, v záhradách, na poliach, pri cestách alebo rumoviskách.
V záhrade je zemedym požehnaním, aj keď ide o burinu, no môžu mu ublížiť rôzne škodce, tak, ako aj ostatným rastlinám. Pozrite si napríklad náš tip, ako sa hodí škorica na mravce, ak chcete problém so škodcami vyriešiť.
Nazbierajte a vysušte, alebo kúpte
Na liečebné účely sa zbiera len kvitnúca vňať, a to od mája do júna. Stačí ju nazbierať, v tenkých vrstvách vysušiť a uskladniť do zásoby.
Ak sa vám zbierať nechce, môžete si zabezpečiť sušenú drogu aj priamo z lekárne alebo z obchodu so zdravou výživou.
Tajomstvom zemedymu sú jeho účinné zložky. Sú to najmä alkaloidy, slizovité látky, triesloviny, horčiny či minerálne soli. Tieto látky sú vhodné na podporu žlčníka, pečene a celkovo dobrého trávenia.
Zemedym sa však vo veľkom využíva aj zvonka. Od nepamäti je totiž veľkým pomocníkom pri kožných problémoch ako psoriáza, akné či ekzém. Má totiž nielen hojivé účinky, ale môže byť použitý aj na ošetrenie kožných poranení. Rovnako sa hodí na liečbu hemoroidov.
Do záhrady sa určite hodia nielen bylinky, ale aj praktické veci – napríklad taký gril. Pozrite si naše tipy na najlepší gril na drevené uhlie a zorientujte sa v ponuke grilov na trhu.
Dlhodobé užívanie nie je vhodné
Na vnútorné použitie je najlepší čaj zo zemedymu. Čaj si môžete urobiť z jednej lyžičky vňate na pohár vody. Nechajte to vylúhovať 15 minút a pri výraznejších ťažkostiach popíjajte aj dvakrát-trikrát denne.
Na vonkajšie použitie odporúčame vyrobiť silnejší odvar. Ten môžete potom aplikovať v podobe obkladov na postihnutú kožu alebo rany. V prípade hemoroidov sa zasa najlepšie hodia sedacie kúpele. Poslúžia aj ako podporný prostriedok pri liečbe rakoviny konečníka.
Vyrobiť si môžete aj tinktúru. Zalejte 20 g zemedymu 100 ml číreho alkoholu a nechajte odležať aspoň dva týždne. Potom tinktúru sceďte a uskladnite v čistej nádobe.
Pozor si však dajte na to, aby ste zemedym neužívali dlhodobo. Liečebná kúra môže trvať maximálne 3 týždne a dodržiavať by ste mali aj odporúčané dávkovanie. Vo vyšších dávkach totiž spôsobuje sťažené dýchanie a hnačky.
Ak potrebujete doplniť akékoľvek vybavenie domácnosti, či už sú to hrnčeky na čaj zo zemedymu alebo iné riady, využite na to 4Home zľavový kód.